Poprzedni temat «» Następny temat
Zatwierdzenie - specjalność górnicza.
Autor Wiadomość
seba101626 

Pracuję w: KWK
Stanowisko: Górnik p/z
Oddział: GZL/G1-2
Wysłany: Pon 19 Lis, 2018   

OUG Rybnik - osoba dozoru specjalności górniczej

0. Nie pytali o Plan Ruchu, no ale i tak to trzeba znać, podobnie jak akty prawne.
1. Zaczęli od mapy, bardzo szczegółowo
2. Zagrożenie metanowe
3. Zagrożenie wybuchem pyłu węglowego, czym jest niebezpieczny wył węglowy
4. Gabaryty kolejek podwieszanych
5. Projekt techniczny

Zdane, mimo, że z mapą sobie raczej nie poradziłem.
Dodam, że nie chwaliłem się żadnemu kierownikowi ani w ogóle nikomu o tym, że idę na egzamin.

@raven - ja bym podał Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie planów ruchu zakładów górniczych.
"§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie wchodzi po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia"
Ostatnio zmieniony przez seba101626 Śro 09 Sty, 2019, w całości zmieniany 1 raz  

navaszka 

Pracuję w: kwk
Oddział: przygotowawczy
Wysłany: Nie 16 Gru, 2018   

OUG Rybnik

Październik

Dozór wyższy

1.Rozporządzenia po 5 przerwali
2.Jakie zmiany w rozporzadzeniu ministra środowiska z dnia 20.01.2013
3. Tąpania- otwory malosrednicowe
4. Dokument bezpieczeństwa szczegółowo
5. Plan ruchu zakładu szczegółowo
6. Projekt techniczny szczegolowo
7. Postępowanie w przypadku zagrozenia. (Plan ratownictwa) jako kierownik akcji
Zdane

ddav

Pracuję w: Kwk
Oddział: GZL
Wysłany: Śro 02 Sty, 2019   

witam potrzebuje inforamcji na tem rabunku jak i kto go wykonuje i co z pozostałą załogą.
Z góry dziękuje

bergamo

Pracuję w: Tauron Wydobycie S.A.
Stanowisko: Górnik
Oddział: ZG Brzeszcze
Wysłany: Czw 03 Sty, 2019   

tylko górnicy rabunkarze, minimum trzech i na podstawie technologii. przodowy nie bierze bezpośredniego udziału tylko obserwuje z boku

ddav

Wysłany: Czw 03 Sty, 2019   

czyli podczas rabunku musi być minimum 3 rabunkarzy?

macios6 

Pracuję w: Szcz
Oddział: Ciekawy
Wysłany: Pią 11 Sty, 2019   

Mam pytanie czy szkoła średnia + ukończenie szkoły (6 miesięczna szkoła dla dorosłych) i zdanie egzaminu na technik górnictwa podziemnego wystarczy by móc starać się o zatwierdzenia górnicze i zostanie "białym"?

Filus

Pracuję w: Zofiówka
Oddział: MD
Wysłany: Nie 13 Sty, 2019   

Jeżeli masz zamiar zostać "białym", a nie potrafisz odnaleźć w przepisach czy nim możesz zostać, to życzę powodzenia.

W odpowiednich przepisach stoi jak byk: "kwalifikacje zawodowe w zawodach dających przygotowanie do pracy w górnictwie podziemnym, określone w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w grupie „technicy i inny średni personel"". Więc teoretycznie powinno wystarczyć, przy czym zależy, jak poważana w OUG jest ta Twoja "6 miesięczna szkoła dla dorosłych". Moim zdaniem wystarczy, ale najprościej zapytać się w Urzędzie.

Inna para kaloszy to fakt, że obecnie (przynajmniej na zespolonej) preferowani do dozoru są minimum inżynierowie w danej specjalności. Technicy owszem, zdarzają się, ale zazwyczaj to stare wygi, będące na wylocie lub tacy z dobrym "plecakiem". No i samo postanowienie to za mało, musisz się wykazać i pokazać tym "możnym". Po prostu zostać zauważonym przez właściwe osoby.

Wujek 

Pracuję w: KL B
Oddział: Górnicze Roboty Partyzanckie
Wysłany: Wto 15 Sty, 2019   

del

ERJON 

Pracuję w: PBSz
Oddział: Górniczy
Wysłany: Sob 19 Sty, 2019   

Witam wszystkich?
Czy zdał może ktoś w ostatnim czasie zatwierdzenia specjalności górniczej w Krakowie ?
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

ddav

Wysłany: Pon 21 Sty, 2019   

21.01.19r Egzamin OUG Gliwice :
1-Imię Nazwisko i Co pan od nas chce
2-Akty Prawne po 10 przerwali
3-Projekt Techniczny- Ogółowo
4-Zasady Prowadzenia Robót na Drogach Przewozowych+tych z trakcją elektryczną
5-Ogółowo Metryka Dokumentacja, kto zatwierdza itp...
6-Zagrożenia z podziałem na klasy, stopnie itp...
7-Zasady budowy zapór P.Wybuchowych szczegółowo o Bocznej...
8-Tąpania, strefy szczególnego Zagrożenia i jakie środki profilaktyczne
9-Metan. 2%3%,5%
10- minimalna wysokość wyrobiska
Jeszcze byly chyba 3 pytania ale już nie pamiętam...
Ogólnie luźna Rozmowa, Egzamin zdany pozytywnie!

michaszs

Pracuję w: KWK Knurów-Szczygłowice
Stanowisko: Ryl
Oddział: GRP
Wysłany: Śro 13 Lut, 2019   

Panowie,
Pomozcie, bo pogubiłem się w przepisach.
Pracuję na przygotowkach jako niewykwalifikowany. Mam skonczone studia na wydziale gorniczym o specjalnosci maszynowej. Czy po polrocznym stazu na GRP moge robic zatwierdzenia o specjalnosci gorniczej czy tylko jest opcja przeniesienia na mechaniczny, pol roku stazu i zatwierdzenia mechaniczne?
Bede wdzieczny jesli podacie odniesienie do przepisu, z ktorego to wynika.
Pozdrawiam
P.s. Przepraszam za brak polskich liter ale mam angielski jezyk w telefonie.

kamp 

Pracuję w: KWK
Oddział: G
Wysłany: Nie 17 Lut, 2019   

A jak nazywa się nazwa kierunku studiów, który ukończyłeś? W rozporządzeniu MŚ w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego jest podane, jaki musi być zakres ukończonych studiów dla poszczególnych specjalności i jaki rodzaj praktyki należy odbyć, żeby móc podejść do egzaminu w danej specjalności. Jeśli twój kierunek to np. mechanika i budowa maszyn na wydziale górniczym, to raczej nie będziesz mógł zdawać po linii górniczej. Wynika to między innymi z tego, że w programie studiów mogłeś nie mieć takich przedmiotów jak: pożary podziemne, aerologia, geomechanika, technika strzelnicza w górnictwie, przeróbka itp. Możesz to sprawdzić na stronie WUG (strona WUG->Prawo->kwalifikacje górnicze->minima modułów). Ale jeśli nadal nie jesteś pewny, to najlepiej zwyczajnie zadzwonić do OUG. Ostatecznie to oni będą kiedyś weryfikować twoje dokumenty, więc lepiej upewnić się zawczasu i być świadomym, żeby nie marnować czasu.

michaszs

Pracuję w: KWK Knurów-Szczygłowice
Stanowisko: Ryl
Oddział: GRP
Wysłany: Nie 17 Lut, 2019   

@kamp, sprawdzałem minima na stronie WUG ale nie ma tam ani słowa o dozorze mechanicznym. Kończyłem górnictwo i geologię o specjalności maszyn górniczych, budowlanych i drogowych. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że mogę robić tylko zatwierdzenia mechaniczne, a obecny kierownik nie chce mnie wypuścić z przygotówek na mechaniczny, bo liczy, że zrobię zatwierdzenia górnicze i będę latać u niego jako biały (dlatego nie podpisał przeniesienia na MD mimo propozycji oddania 2 chłopa za mnie z MD na GRP i przychylności całej strony mechanicznej). Póki co na przygotówkach jestem niewykwalifikowany i powinienem zaczynać od zera czyli M11. Nie po to człowiek kończył studia, żeby się wracać do poziomu zawodówki.
Szukam obecnie dobrej linii obrony.

marcindud93 

Pracuję w: KWK Piekary
Oddział: WOW - wentylacja
Wysłany: Pon 18 Lut, 2019   

Rozporządzenie MŚ z dnia 2 sierpnia 2016 roku mówi jasno że do wykonywania pracy w dozorze ruchu w specjalności górniczej potrzebny jest tytuł inżynieria lub magistra inżyniera z górnictwa. Nic nie ma mowy o specjalności.
Myślę że możesz próbować składać podanie o egzamin z obecnego oddziału, przecież najwyżej ci je odrzucą.

Reklama

Odpowiedz do tematu