Poprzedni temat «» Następny temat
Zatwierdzenie - specjalność górnicza.
Autor Wiadomość
Frontal 

Pracuję w: ZG Sobieski
Stanowisko: Górnik
Oddział: SUG
Wysłany: Pon 28 Sie, 2017   

fizq

Pracuję w: Gornictwo
Oddział: GRP
Wysłany: Pon 28 Sie, 2017   

na stronie wugu:
"1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (Dz.U. Nr 94, poz. 841) - AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCE

19. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 1702) - art. 118 ust. 4 Pgg - AKT OCZEKUJĄCY NA WEJŚCIE W ŻYCIE (1 STYCZNIA 2018 r.)"

Zresztą to samo co tutaj wyżej zacytowałem powiedział mi prawnik z OUG...

Frontal 

Wysłany: Wto 29 Sie, 2017   

To powinien stracić pracę

Wujek 

Pracuję w: KL B
Oddział: Kolonia Karna
Wysłany: Śro 30 Sie, 2017   

fizq napisał/a:
na stronie wugu:
"1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (Dz.U. Nr 94, poz. 841) - AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCE

19. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r. poz. 1702) - art. 118 ust. 4 Pgg - AKT OCZEKUJĄCY NA WEJŚCIE W ŻYCIE (1 STYCZNIA 2018 r.)"

Zresztą to samo co tutaj wyżej zacytowałem powiedział mi prawnik z OUG...

To dobry prawnik co nawet nie wie jakie przepisy obowiązują hahaha

Rybniczanin

Pracuję w: KWK Chwałowice
Oddział: WPM
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017   

Dzień dobry Panowie (może i Panie).

Orientujecie się co do odpowiedzi na pytanie "Jaka jest możliwość uruchomienia ściany"?

Wiem, że trzeba wymienić:
-kto zatwierdza (Odp. na podstawie Ustawa prawo Geologiczne i Górnicze z dn. 09.06.2011r. wraz z późniejszymi zmianami. Art.144.1 Oddanie do ruchu w zakładzie górniczym obiektów, maszyn, urządzeń i ścian, jak również dokonywanie ich istotnych zmian konstrukcyjnych lub istotnych zmian warunków eksploatacji wymaga zatwierdzenia KRZG).
-następnie coś o tym, że trzeba oddać projekt techniczny do urzędu gór. na 14 dni przed uruchomieniem ściany - nie wiem gdzie znaleźć odpowiedni art. Prosiłbym o pomoc.
-i coś jeszcze było, nie pamiętam dokładnie co, ale chodziło chyba o zapalenie się ściany. Może na jakich warunkach i kto to musi zatwierdzić, jeżeli uruchamiamy ścianę po tym, jak się paliła?

W każdym bądź razie 3 pkt musiałbym wymienić. Mogę liczyć na pomoc odnośnie 2 ostatnich punktów?

Marcinn 

Pracuję w: Brzeszce
Oddział: Szybowy
Wysłany: Sob 16 Wrz, 2017   Specjalnosc górnicze wyciągi szybowe

Witam. Poszukuje aktualnych pytań i odpowiedzi dla osób wykonujących czynności w dozorze ruchu w specjalności górnicze wyciągi szybowe. Czy posiada ktoś ? Znalazlem jedynie wug stare 25. Przykładowych pytan ale to za malo...

runio

Pracuję w: zg
Oddział: g
Wysłany: Wto 26 Wrz, 2017   

Panowie jeśli ktoś może coś podpowiedzieć to poproszę.

OUG KRAKÓW - specjalność górnicza, kwalifikację osoby dozoru ruchu w kwk.

Czego najczęściej wymagają? :)

Frontal 

Wysłany: Śro 27 Wrz, 2017   

Rybniczanin napisał/a:
Dzień dobry Panowie (może i Panie).

Orientujecie się co do odpowiedzi na pytanie "Jaka jest możliwość uruchomienia ściany"?

Wiem, że trzeba wymienić:
-kto zatwierdza (Odp. na podstawie Ustawa prawo Geologiczne i Górnicze z dn. 09.06.2011r. wraz z późniejszymi zmianami. Art.144.1 Oddanie do ruchu w zakładzie górniczym obiektów, maszyn, urządzeń i ścian, jak również dokonywanie ich istotnych zmian konstrukcyjnych lub istotnych zmian warunków eksploatacji wymaga zatwierdzenia KRZG).
-następnie coś o tym, że trzeba oddać projekt techniczny do urzędu gór. na 14 dni przed uruchomieniem ściany - nie wiem gdzie znaleźć odpowiedni art. Prosiłbym o pomoc.
-i coś jeszcze było, nie pamiętam dokładnie co, ale chodziło chyba o zapalenie się ściany. Może na jakich warunkach i kto to musi zatwierdzić, jeżeli uruchamiamy ścianę po tym, jak się paliła?

W każdym bądź razie 3 pkt musiałbym wymienić. Mogę liczyć na pomoc odnośnie 2 ostatnich punktów?

\

Kolego,wszystko masz w przepisach a dokładniej w PGiG + RME w sprawie szczegółowych wymagań dotyczych prowadzenia ruchu PZG

(ściany w warunkach specjalnych)
§ 30. Do ścian lub oddziałów, o których mowa w art. 114 ust. 2 ustawy, zalicza się ściany lub oddziały:
1) prowadzone po wystąpieniu zawału, tąpnięcia, wybuchu pyłu węglowego, wybuchu metanu, wyrzutu gazów i skał,
wdarcia wody oraz pożaru;
2) zaprojektowane z zastosowaniem niestosowanego dotychczas w danym zakładzie górniczym systemu wybierania.
§ 31. l. Wniosek o uzyskanie pozwolenia na oddanie do ruchu w zakładzie górniczym podstawowych obiektów, maszyn i urządzeń, oraz ścian lub oddziałów, o których mowa w § 30, w tym po dokonaniu w nich istotnych zmian konstrukcyjnych lub istotnych zmian warunków ich eksploatacji jest kierowany do właściwego organu nadzoru górniczego przez kierownika ruchu zakładu górniczego na podstawie dokumentacji technicznej i protokołu odbioru technicznego sporządzonego przez powołaną przez niego komisję, po uzyskaniu wymaganych zezwoleń i decyzji.

Normalne ściany
Art. 114. 1. Oddanie do ruchu w zakładzie górniczym obiektów, maszyn, urządzeń i ścian, jak również dokonywanie
ich istotnych zmian konstrukcyjnych lub istotnych zmian warunków eksploatacji, wymaga zezwolenia kierownika ruchu
zakładu górniczego.

Odpowiedź c.d.: § 511 Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 roku w
sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych zakładów
górniczych (Dz. U. z 2017 r., poz.1118).

§ 511. Zezwolenie, o którym mowa w art. 114 ust. 1 ustawy, na oddanie do ruchu maszyn,
urządzeń i ścian jest wydawane na podstawie protokołu komisyjnego odbioru technicznego

Frontal 

Wysłany: Śro 27 Wrz, 2017   

Jak chcecie zdać zatwierdzenia nie czytajac podstawowych ustaw?

seba101626 

Pracuję w: SUG
Stanowisko: Górnik p/z
Oddział: GZL/G1-2
Wysłany: Sob 30 Wrz, 2017   

Panowie, kilka pytań dotyczących wniosku o stwierdzenie kwalifikacji.

Chodzi mi o rubrykę "Opis doświadczenia zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji o stwierdzenie których ubiega się kandydat".
1. Okres praktyki - czy mam wypisać same daty pracy na umowach w firmach górniczych? Nigdy nie pracowałem pod KWK/ZG/PG.
2. Charakter praktyki - czy tu wpisuję (w moim przypadku) pracownik pomocy dołowej, młodszy górnik pod ziemią, górnik p/z, górnik eksploatacji podziemnej? (dziwne by to było)
3. Szczebel lub zakres odbywania praktyki - czym to się różni od poprzedniego?

Gdzie mam wpisać te "kwalifikacje o stwierdzenie których ubiega się kandydat"?

Pozdro

Frontal 

Wysłany: Wto 03 Paź, 2017   

seba101626 napisał/a:
Panowie, kilka pytań dotyczących wniosku o stwierdzenie kwalifikacji.

Chodzi mi o rubrykę "Opis doświadczenia zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji o stwierdzenie których ubiega się kandydat".
1. Okres praktyki - czy mam wypisać same daty pracy na umowach w firmach górniczych? Nigdy nie pracowałem pod KWK/ZG/PG.
2. Charakter praktyki - czy tu wpisuję (w moim przypadku) pracownik pomocy dołowej, młodszy górnik pod ziemią, górnik p/z, górnik eksploatacji podziemnej? (dziwne by to było)
3. Szczebel lub zakres odbywania praktyki - czym to się różni od poprzedniego?

Gdzie mam wpisać te "kwalifikacje o stwierdzenie których ubiega się kandydat"?

Pozdro

http://egornik.pl/jak-wyp...e-kwalifikacji/

brudi 

Pracuję w: Kopalni
Oddział: G
Wysłany: Czw 05 Paź, 2017   

Może ktoś uściślić informacje odnośnie pomiaru metanu przez osobę dozoru?
Z tego co się dowiedziałem, wyczytałem robi to co przodowy:
- miejsce pracy, 10m strefa pod stropem, przed zmianą i co 2 godziny w czasie pracy
- przodek kombajnowy, kat. II-IV zagrożnia metanowego, nad obudową w 10m strefie przed rozpoczęciem urabiania
Jak jest w ścianie?

Do powyższych, przy robotach strzałowych, mierzy to co strzałowy:-
- przed ładowaniem
- przed podłączeniem zapalników
- na stanowisku odpalania
- po odpaleniu otworów
- w III i IV kat. zagrożenia metanowego, pomiar nad obudową, strefa 50m od miejsca wykonywania robót, odległości nie więcej niż 10m

Gdzie zapisuje informacje z pomiarów dokonywanych przy strzelaniu?

Słyszałem jeszcze, że ma mierzyć w prądach powietrza wlotowych i wylotowych z przodków? Kiedy taki pomiar wykonuje i gdzie go zapisuje?

t.rider

Pracuję w: PGG
Oddział: G1
Wysłany: Pon 09 Paź, 2017   

Witam,

Może ktoś z Szanownych kolegów wie jakie wypadki na kopalni zgłasza się do urzędu górniczego? Szukam i nie mogę znaleźć. Mile widziana podstawa prawna.

Frontal 

Wysłany: Pon 09 Paź, 2017   

:-/ :-/ :-/ :-/ :-/ :-/ :-/

4. Kierownik ruchu zakładu górniczego jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwy organ nadzoru górniczego, w sposób ustalony w przepisach wydanych na podstawie art. 120 ust. 1, o każdym wypadku śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym, zgonie naturalnym, jak również o związanych z ruchem zakładu górniczego niebezpiecznych zdarzeniach, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia ludzkiego lub bezpieczeństwa powszechnego.

5. Kierownik ruchu zakładu górniczego, w terminie do 3 dnia roboczego każdego miesiąca, jest obowiązany zawiadomić właściwy organ nadzoru górniczego, w sposób ustalony w przepisach wydanych na podstawie art. 120 ust. 1, o każdym wypadku zaistniałym w zakładzie górniczym, innym niż określony w ust. 4, który zaistniał w poprzednim miesiącu.

Art 119 PGiG

seba101626 

Pracuję w: SUG
Stanowisko: Górnik p/z
Oddział: GZL/G1-2
Wysłany: Śro 11 Paź, 2017   

Chciałbym dowiedzieć się jakie są gabaryty kolejek podwieszanych, chyba, że chodzi o to:

"§ 719. 1. Na stacji osobowej szerokość przejścia wynosi nie mniej niż 0,8 m, a wysokość nie mniej niż 1,8 m po stronie wsiadania i wysiadania."

"3) odległość między stropem, obudową lub zainstalowanymi pod stropem urządzeniami a najwyższą częścią lub ładunkiem pojazdu lub samojezdnej maszyny górniczej wynoszącą nie mniej niż:
a) 0,4 m – w zakładach górniczych wydobywających węgiel kamienny,
b) 0,2 m – w pozostałych zakładach górniczych;"

Reklama

Odpowiedz do tematu