Poprzedni temat «» Następny temat
Zatwierdzenie - spec. elektryczna - maszyny i urządzenia doł
Autor Wiadomość
Tomek

Wysłany: Pią 07 Wrz, 2012   Zatwierdzenie - spec. elektryczna - maszyny i urządzenia doł

Szczęść Boże
Przygotowuję się do egzaminu, specjalność jak w temacie.
Opracowuję pytania ze strony WUG
http://www.wug.gov.pl/index.php?download/c70daf247944fe3add32218f914c75a6
w oparciu głównie o przepisy.
Ale mam kilka wątpliwości i proszę o pomoc, np:

Pyt 7. Kto i na jakiej podstawie wydaje odstępstwa od przepisów ?

Doszukałem się w kilku punktach że KRZG, ale od tego konkretnego paragrafu np. PGG Art.111 p.1., BHP § 197 p.2

Choć chyba bardziej właściwsze będzie ART.120 3. PGG
"Prezes Wyższego Urzędu Górniczego może, na wniosek przedsiębiorcy, w szczególnych przypadkach uzasadnionych warunkami bezpieczeństwa lub gdy jest to niezbędne do wprowadzenia postępu technicznego, przeprowadzenia prac naukowo-badawczych lub doświadczalnych, wyrazić zgodę na odstąpienie przez przedsiębiorcę od określonych wymagań przewidzianych w przepisach wydanych na podstawie ust. 1 i 2, określając szczegółowo zakład górniczy, zakres odstąpienia oraz warunki jego stosowania. Zgodę, w drodze decyzji, wyraża się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 5 lat."

Pyt 28. Obowiązki osoby dozoru w przypadku zaistnienia wypadku, awarii lub innego niebezpiecznego zdarzenia - procedura postępowania.

Nie mogę znaleźć konkretnego przepisu, procedurę w przypadku wypadku opisaną mam tak:

"1. Zorganizować i nadzorować udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w miejscu zajścia zdarzenia.
2. Niezwłocznie zawiadomić o zdarzeniu dyspozytora ruchu kopalni oraz służby bhp.
3. Po dokonaniu rozeznania o stanie zdrowia poszkodowanego, w razie potrzeby, powiadomić dyspozytora o konieczności wezwania lekarza na miejsce zdarzenia celem udzielenia pomocy.
4. Polecić poszkodowanemu, jeżeli stan jego zdrowia pozwala, skierować się wraz z wyznaczoną osobą towarzyszącą do Przyszybowego Punktu Opatrunkowego a w razie potrzeby zorganizować transport poszkodowanego pod szyb i do Przyszybowego Punktu Opatrunkowego.
5. W przypadku istnienia dalszego zagrożenia dla innych osób lub mienia kopalni niezwłocznie przystąpić do jego likwidacji wszelkimi dostępnymi środkami.
6. Zabezpieczyć miejsce zdarzenia do czasu przeprowadzenia wizji lokalnej i ustalenia okoliczności oraz przyczyn wypadku przez zespół powypadkowy.
7. Nie dopuścić do uruchomienia bez koniecznej potrzeby maszyn i innych urządzeń technicznych, zmiany ich położenia jak również zmiany położenia innych przedmiotów, które spowodowały wypadek lub pozwalają odtworzyć jego okoliczności lub, które w związku z wypadkiem zostały wstrzymane.
8. Jeżeli zachodzi konieczność, celem udzielenia pomocy poszkodowanemu, zażegnania zagrożenia życia lub zdrowia innych osób lub ratowania mienia, dokonania zmiany położenia maszyn i innych urządzeń technicznych jak również zmiany położenia innych przedmiotów, które spowodowały wypadek, oznaczyć dokonane zmiany w sposób pozwalający odtworzyć sytuację w momencie zajścia zdarzenia.
9. Dokonać wstępnych oględzin miejsca zdarzenia i ustaleń okoliczności, ustalić świadków i pozostawić ich do dyspozycji zespołu powypadkowego.
10. Niezwłocznie sporządzić „Meldunek o wypadku przy pracy”, który należy dostarczyć do Działu BHP.
11. Wykonać szkic miejsca wypadku, który w możliwie najkrótszym terminie, dostarczyć do Działu BHP."

Jakich jeszcze pytań mogę się spodziewać,

No i z innej beczki, co tak naprawdę oznacza dozór niższy, będę sztygarem?
Na jaką grupę mogę liczyć.

brachol

Wysłany: Pią 07 Wrz, 2012   

sztygar to dozor sredni, dozor nizszy czyli bedziesz dozorca, grupa chyba 11 lub 12

Maxiu 

Wysłany: Pią 28 Wrz, 2012   

Pierwszym pytaniem bym se nie zawracał głowy bo prędzej Polska wygra z Anglią niż je dostaniesz a odnośnie drugiego za dużo kombinacji i troche inna chronologia powinna być tzn wystarczy że powiesz
1.Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu
2.Zabezpieczenie miejsca wypadku
3.Zawiadomić dyspozytora ruchu o zaistnieniu wypadku
4.Zorganizować transport poszkodowanego do punktu opatrunkowego
Do tego zawsze jest bonus pod tytułem "Czy można naruszyć miejsce wypadku?" Odp. Tak pod warunkiem zagrożenia życia poszkodowanego lub mienia zakładu. I to wszystko im więcej kombinacji będziesz tworzyć tym komisja będzie cie bardziej dojeżdżać. Ponieważ oni lubią krótkie i rzeczowe odpowiedzi a nie wykute na pamięć ;-)

Heineken

Wysłany: Pon 01 Paź, 2012   

Witam

W OUG w Rybniku pytano mnie m.in o:

- zabezpieczenia na stacji zwrotnej i/lub napędzie przenośnika (chodzi o czujniki prędkości, termiki, topikowe, itp)
- procedura wyłączenia trafo i jakie sposoby są wyłaczenia trafo (czyli np. z metanometrii, zdalnie przez obw iskrobezpieczny, OKR-em, Sace, naciskając PRÓBA itp)
- pierwsza pomoc przy bporażeniu prądem i drogi ucieczkowe
- pomiary metanu i wykonywane zapisy,
- oczywiście dokumenty obowiązujące w Ruchu ZK
- oczywiście ustawa i rozporządzenia

i jeszcze kilka pytań, ale raczej na zasadzie swobodnej rozmowy.

gregorybosss 

Wysłany: Śro 19 Mar, 2014   dodatkowe pytania

Podrzućcie jakie jeszcze mieliście pytania na zatwierdzenie elektrycznym ... .

dawfff

Pracuję w: Firma
Oddział: Elektryczny
Wysłany: Śro 19 Mar, 2014   

oug rybnik
-akty prawne
-zabudowa stacji trafo w ślepym wyrobisku + eksploatacja kabla 6kV
-pomiary metanu przez os. dozoru + gdzie dokumentować + postępowanie pow. 2% i pow 5% + do jakiego stężenia praca przy iskrobezpiecznych
-postępowanie podczas wypadku
-nadzorowanie elektryka przy otwieraniu np szaltra krok po kroku

gregorybosss 

Wysłany: Czw 20 Mar, 2014   

A to jeszcze koledzy powiedzcie o materiały czy to są te :

http://www.wug.gov.pl/index.php?prawo/wiedza

czy jakieś wyszczególnione dla profilu elektrycznego ?

gregorybosss 

Wysłany: Śro 16 Kwi, 2014   Zdane :)

Witam. 14 w poniedziałek udanie przeszdłem egzamin i miałem następujące pytania :

1) gdzie pracuje i po co przyszedłem

2) akty

3) zagrożenia naturalne + 2 opisać

4) zabudowa trafo w ślepym

5) co robimy jak jest wypadek

6) eksploatacja kabli 6kv

Ogólnie jest tak jak pisali koledzy wyżej i w wątku górniczym. Jak się odpowiada sprawnie to przerywają i jadą z kolejnym pytaniem. Jak coś się zamyślimy to zaczynają dociekać.

Ogólnie pozytywne nastawienie, ale komisja była już chyba zmęczona bo byłem ostatni albo bardzo wyluzowana ( nie wiem czy z powodu uwalenia dużej liczby osób czy dopuszczenia ;) ) .

Pozdrawiam.

andrzej9123

Pracuję w: SIG
Oddział: G-3
Wysłany: Czw 12 Cze, 2014   

Jak długo trzeba czekać na decyzję z OUG? Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez andrzej9123 Pią 29 Maj, 2015, w całości zmieniany 1 raz  

frank

Wysłany: Śro 18 Cze, 2014   

andrzej9123 napisał/a:
Jak długo trzeba czekać na decyzję z OUG? Pozdrawiam
Dołączam się o pytania :-> Mam jeszcze jedno pytanie - był ktoś na egzaminie w OUG w Krakowie ?? Jakie tam pytania zadają ? Będę wdzięczny

tolek 

Pracuję w: Thyssen Schachtbau GmbH
Stanowisko: Schlosser unter Tage
Oddział: Bergbau
Wysłany: Nie 10 Sie, 2014   

list dostaje się z 2 tygodnie przed terminem, a termin jest wtedy jak uzbiera sie grupa ;) więc ciężko powiedzieć, ale czas mają do 2 miesięcy od złożenia podania

pablosiek 

Pracuję w: Ruch Borynia
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

Egzamin w OUG Rybnik z 23.03.2015 r. (dozór niższy)

1. Po co tam przyjechałem.
2. Wymienić akty prawne (w szczególności dotyczące spraw elektrycznych)
3. Wymienić zagrożenia wraz z klasyfikacją. Szczegółowo omówić IV kat. zagrożenia metanowego
4. Jakie wymagania musza być spełnione żeby zostać elektromonterem do 1kV
5. Dokument bezpieczeństwa w tym karta ryzyka zawodowego (co to jest, co zawiera)
6. SUPO (bardzo szczegółowo, co to jest, po co, wartości rezystancji, jak mierzymy i czym itd.)
7. Postępowanie w przypadku zaistnienia wypadku.
8. Zasady eksploatacji kabli 6kV w pomieszczeniu "c" w zużytym prądzie powietrza.

orlandoo 

Pracuję w: kopalni
Oddział: elektryczny
Wysłany: Pon 08 Cze, 2015   

Jako że to mój pierwszy post, witam serdecznie!

Chciałem zapytać drogich Kolegów na forum odnośnie pytań w oug.

Akty prawne wymienić tzn - PGiG+ rozp o kwalifikacjach, bhp, zagr. nat, Prawo Pracy, Prawo Wodne, Prawo Atomowe, Prawo budowlane? Czy jest coś co pominąłem? Na jakie akty prawne konkretnie zwrócić uwagę?

Czy prawo budowlane i np. wodne trzeba jakoś rozwijać, pytają o szczegóły?

Dokumenty, tzn. dokument bezpieczeństwa i plan ruchu zakładu? o jakie szczegóły pytają dla tych dokumentów?

Gdzie szukać informacji o eksploatacji kabli 6kV w wyrobiskach ze stopniem c?

Ano i jeszcze mam jedno pytanie - na dzień dzisiejszy wyrobisko ze stopniem "a" - jest niezagrożone wybuchem metanu w każdych warunkach, czy jak po staremu - "pomieszczenie "a" niebezpieczeństwa wybuchu metanu w którym nawet przy wyłączonych wentylatorach głównego przewietrzania poziom metanu nie przekroczy 0.5%"??
Słyszałem dwie wersje, w aktach prawnych jest np. jak po staremu, a w dokumentach z kursu dex jest napisanie "niezagrożone"...

Dziękuję serdecznie za wszelkie podpowiedzi i pozdrawiam,

dawfff

Pracuję w: Firma
Wysłany: Pią 12 Cze, 2015   

tez miałem tp pytanie, odpowiedz znajdziesz w RMG: § 623.2. Eksploatacja kabli i przewodów na napięcie powyżej 1 kV w wyrobiskach przewietrzanych prądem powietrza odprowadzanego do szybu wydechowego, w pomieszczeniach zaliczonych do stopnia "c" niebezpieczeństwa wybuchu, może być prowadzona na warunkach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego po powiadomieniu właściwego organu nadzoru górniczego.

to zacytowałem i nic wiecej nie pytali.

a co do pomieszczeń st. A to co napisałeś to jedno i to samo, przecież 0,5 % to jest właśnie pimieszczenie nie zagrożone wybuchem...

orlandoo 

Pracuję w: kopalni
Oddział: elektryczny
Wysłany: Sob 01 Sie, 2015   

Dziękuję za odpowiedź.

A jak sprawa ma się do organizacji pracy wg. nowego rozporządzenia ws. bhp przy urządzeniach energetycznych?

W starym było szczegółowo opisane, że wykonujemy prace na polecenia ustne pisemne i bez polecenia. W nowym nie ma nic o poleceniach ustnych... To jak to się ma do pytania na jakie polecenia wykonujemy prace?

A drugie pytanie z innej beczki: Pomiar metanu przy urządzeniu ognioszczelnym powinien być wykonany pod obudową czy przy urządzeniu?

Pozdrawiam serdecznie

Reklama

Odpowiedz do tematu